Yeni Dönem

9 Kasım 1989’da Berlin Duvarının yıkılmasının neticeleri son derece çarpıcı olmuş ve Amerika dünyayı küresel kapitalizm ile tam kontrol altına almış hatta Amerikalı düşünür Fareed Zakaria tarihin sonunun geldiği düşüncesini dile getirmişti. Bu dönem 30 yılı aşkın süredir sosyal açıdan insanı köleliğe mahkûm etmiştir. Liberalizm bu dönemde fırtına olarak değil tayfun olarak kasırga olarak esmiştir. Yine bu dönem içerisinde Amerika Çin’i dünyanın en büyük bir üretim gücü haline bilinçli bir şekilde getirmiştir.
32 yıl sonra bu kez yine Almanya’da pazar günü 26 Eylül 2021’de genel seçim yapılacak ve bu seçimden büyük bir ihtimalle Sosyal Demokrat Parti güçlü lideri ile birlikte sahneye çıkacaktır. Bunun etkileri sadece Almanya’da görülmeyecek fakat tüm dünyada kapitalizm açısından sağ politikalar, muhafazakar politikalar açısından kritik neticeleri olacak ve bir dönemin sonlanmasının başlangıcını teşkil edecektir.
İnsanları kimlikleri bazında bölen ve Almanya’da ortaya çıkan gelişme sonucunda, Amerika tarafından bir fırsata dönüştürülen bu akım artık nihayet bulmakta ve bu kez Avrupa’da yine Almanya’da başlayacak ve Avrupa’ya sirayet edecek gelişmelerle birlikte insanın sosyal boyutu ve sosyal hakları konusu ön plana geçmek üzeredir. Buna en hazır olan ülke ise Almanya, kıta olarak ise Avrupa’dır. Tabii bunun Amerika, Rusya, Çin ve İngiltere üzerindeki etkilerini yakından izlemek gerekmektedir.
Önümüzdeki en geç iki yıl içerisinde bir genel seçime sahne olacak Türkiye’de de bu yeni gelişmenin yansımalarının olması beklenmektedir. 1978-79 döneminde 70 sent krizi ile başlayan ekonomik problemler neticesinde kurgulanan 1980 yılındaki 12 Eylül Darbesi Türkiye’de de Berlin duvarının yıkılmasından on yıl önce Liberalizm azgınlığına sebep olmuş ve ardından gelen politikalar da ülkemizde 40 yılı aşkın sürede Liberalizm bir moda haline gelmiştir.
Bakalım Almanya’daki seçim, Türkiye’deki seçim üzerinde etkili olabilecek midir, 40 yılı aşkın süredir Türkiye’de özelleştirmeler ile başlayarak bir talana dönüşen Liberalizmin sonlanmasına şahit olabilecek miyiz, bu önemli bir husustur.
leventagaoglu
leventagaogluhttps://www.agaoglulevent.com
Düşünür, Araştırmacı Yazar, Şair. 1983 yılından buyana ihracat profesyoneli olarak çalışan Levent Ağaoğlu, 1997-2001 yılları arasında Hong Kong’da yaşadı; yaklaşan Büyük Asya Yüzyılı’nın ayak seslerini duydu hep. İsmail Gaspıralı’nın “Dil’de, Fikir’de; İş’te Birlik” idealinin peşinde koşarak Türk Evi, Düşünce ve İş Ocağı kitap serileri üzerinde çalışıyor; mütefekkir ve müteşebbis gözlem ve birikimlerini yazıya geçiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz


TWITTER

Son Eklenenler