Türk Mitolojisi

Mitoloji ile bezenmiş yazılarınızda, Yüzüklerin Efendisinden çok daha etkileyici Türk Mitolojisi öğelerini de değerlendirebilirsiniz. Türklerin ilahiyatı bozkır yaşantılarından ötürü son derece zengindir.
Trajik olan, Batılıların Türk Mitolojisini bizden daha iyi biliyor olmaları bizim ise Yunan Mitolojisi ile 1940’lı yıllardan buyana kendimize yabancılaşmış olmamızdır. JP Roux ilk aklıma gelen batılı (Fransız) yazar. Michael Elida (Romen) da bir külliyat oluşturdu. Alman Türkologlar Türk Mitolojisini bizden daha iyi biliyor. Zaten Türkoloji’yi Almanlar kurdu.

Rusların Türkistan ve Osmanlı topraklarını işgallerinde Almanlardan ( Rus Bilimler Akademisi) devşirdikleri Türkoloji bilgileri birinci derecede işlevsel olmuştur, halen de öyledir.

Bilgimiz batılılarda….Bizde ise maalesef…
leventagaoglu
leventagaogluhttps://www.agaoglulevent.com
Düşünür, Araştırmacı Yazar, Şair. 1983 yılından buyana ihracat profesyoneli olarak çalışan Levent Ağaoğlu, 1997-2001 yılları arasında Hong Kong’da yaşadı; yaklaşan Büyük Asya Yüzyılı’nın ayak seslerini duydu hep. İsmail Gaspıralı’nın “Dil’de, Fikir’de; İş’te Birlik” idealinin peşinde koşarak Türk Evi, Düşünce ve İş Ocağı kitap serileri üzerinde çalışıyor; mütefekkir ve müteşebbis gözlem ve birikimlerini yazıya geçiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz


TWITTER

Son Eklenenler