Asya Düşüncesi

  1. Emperyallerin NATO vb planlarında piyon olarak kıta kıta kullanılmamak,sürülmemek için kendi kavramlarımızla düşünelim; konuşalım, yazalım.
  2. Dünya Siyasi Coğrafyası için ingilizce kökenli kavramları kullanmayalım. Uzak Doğu, Yakın Doğu kavramları da İngilizce kökenlidir.+
  3. Orta Doğu ve Orta Asya tabirleri Britanya İmparatorluğu’nun Dünya Siyasi Coğrafyası için kullandığı emperyal kavramlardır.+
  4. Orta Asya oldu; Büyük Asya Orta Doğu oldu; Büyük Doğu Coğrafyalarımızı kendi terimlerimizle adlandıralım.
 1. Orta Asya oldu; Büyük Asya Orta Doğu oldu; Büyük Doğu Coğrafyalarımızı kendi terimlerimizle adlandıralım.
 2. Avrupa’ya binlerce Türk yollayıp Jön Türkleştirip yabancılaştıran İttihat Terakki ancak 1914’de Asya‘ya Beş Türk yollamayı akıl edebilmişti.
 3. büyük asya‘nın küçük asya‘da dile gelişidir. neşet ertaş..
 4. Orta Asya oldu; Büyük Asya Orta Doğu oldu; Büyük Doğu Coğrafyalarımızı kendi terimlerimizle adlandıralım.
 5. Avrupa’ya binlerce Türk yollayıp Jön Türkleştirip yabancılaştıran İttihat Terakki ancak 1914’de Asya‘ya Beş Türk yollamayı akıl edebilmişti.
 6. büyük asya‘nın küçük asya‘da dile gelişidir. neşet ertaş..
 7. YÜKSELEN ASYA– 2025 – karadeniz-hazar kanalı – istanbul kanalı – süveyş kanalı 3 kıtayı 5 denizi birbirine bağlayacaktır.
 8. Orta Asya ile bağımız Ermenistan blokajı ile 100 yıldır kopuk. Orta Doğu ile bağımız da Kuzey Suriye üzerinden koparılmaya çalışılıyor
 9. 15/7 TR’nin,yükselen Asya ile entegrasyonunu önleme hamlesi idi Avr’nın dağılışı 2017’de derinleşirken Asya‘da entegrasyonlar hızlanacak.
 10.   adlı kişiye yanıt olarak
  Evsahibi, Şanlı Bayrağımızı komşu ederken, C.Başkanımızı da hemen yanından eksik etmemiş. Bir Uçtan Bir Uca Asya..
 11. Öyle mal mal bakarsın işte darbeci Obama. Türkiye’yi Çin ve Rusya ile savaştırmayı planlarken Asya İttifakı gözüktü

 12. Büyüyen Asya‘nın Merkez Ülkesi Türkiye.. Büyük Asya ve Küçük Asya..
 13. BM5 üyelerinin Birlik’leri var. Orta Doğu ve Orta Asya‘nın TR üzerinden entegrasyonu, BM5’e bir TÜRK SEDDİ çekilmesidir.
 14. Zincirleme reaksiyonlar: Büyük Orta Doğu:15/7 ile OD diktatörlere zimmetlenecek Büyük Oyun:Orta Asya yeni avsahası olacaktı
 15. Büyük Asya 3 kıtanın kalpgahı Küçük Asya üzerinden Hazar ile kesişiyor;Kafkasya Avrupa ile kesişiyor;Avrasya Afrika ile kesişiyor;Afrasya
 16. Büyük Asya Küçük Asya‘dan yönetilecek.
 17. Orta’ya Karışık.. Orta Doğu Orta Asya
 18.   adlı kişiye yanıt olarak
  Dünyayı Orta’lamışlar. Orta’lardan yönetecekler. Orta Doğu Orta Asya Ortak Akılı hiç hesaba katmıyorlar..
 19.   adlı kişiye yanıt olarak
  Küçük Asya.. TÜRKİYE.. ANADOLU Doğu… Güneşin doğduğu ülke
 20. 3.Köprünün ayakları Pergel misali. Avrupa ve Asya‘da dairelerimizi çizecek yine. Geçmişte olduğu gibi.
 21. Türkiye’nin 2015 ASEAN’a ihracatı:1,5 milyar dolar İhracatımızın sadece %1’i. Asya‘ya halen çok uzağız.
 22. Türkiye’nin 2015 ASEAN’a ihracatı:1,5 milyar dolar İhracatımızın %1’i. Asya‘ya halen çok uzağız.
 23. Eksenimizin merkezi Ankara’dır. Atlantik; hiç değil. 5 saatlik uçuş mesafemizdeki ülkelerin; Avrupa.Asya.Afrika’nın merkezindeyiz.
 24. Anadolu-Trakya Kafkasya Türkistan Balkanlar-Rumeli Doğu Avrupa Kuzey Afrika Doğu Afrika Körfez Mezopotamya Kuzey Doğu Akdeniz Güney Asya
 25. Pasifik Çağındayız artık. Asya yükselişte. Çağdışı Atlantik İttifaklarında (NATO, AB) işimiz ne? Küçük Asya (Anadolu) Büyük Asya elele…
 26. Türkiye; Atlantik yerine Pasifik Asya‘sı ile ittifak yapacak, etkileşime girecek. İstanbul-Şangay işbirliği…
 27. Başarısız Darbe girişimi neticesinde Türkiye; Atlantik (ABD+Avrupa) ile değil Pasifik Asya‘sı (Eski Dünya) ile bütünleşecek.
 28. İİT;Avrupa,Asya, Afrika,G.Amerika kıtalarında küresel güce dönüşme sürecindedir.
 29. Orhon nehrinden Meriç nehrine;Büyük Asya‘dan Rumeline; Tonyukuk’dan Cemil Meriç’e Büyük Düşünürlerimize Vefa-Bekamızı daim edelim
 30. Ticaret İşbirliği Anlaşması ile Pazar Erişimi; -4 Kıta (K.Amerika,G.Amerika,Asya-Pasifik,Avustralya) -2 Okyanus(Pasifik,Atlantik)
 31. Güney’e yapılan proaktif açılım (Arabistan,Katar,Somali); Doğuda, Büyük Asya, Asya-Pasifik yönlerine doğru hareketlenmelidir.
 32. Türkiye ve Türkistan Cumhuriyetleri; Asya-Pasifik bölgesinde proaktif tavır almalıdırlar. Temeller çok sağlamdır.+
 33. Türkistan’ın mücavir alanında yeralan Asya-Pasifik bölgesinin gündemimizde olması elzemdir.
 34. 2500 yıllık düşünce tarihimizdeki 30 büyük düşünürümüzün doğum yerleri: Büyük Asya:15 Türkiye: 9 Ortadoğu: 3 Avrupa:3
 35. 2016 UNESO : HOCA AHMED YESEVİ YILI ASYA‘nın KANDİLLERİ

 36. Büyük Asya‘yı defalarca kateden Türkçe kısırlaştırılamaz,kendi içine kapatılamaz,binlerce yıllık sözlüğü itibarsızlaştırılamaz
 37. İngiliz-Rus ortak yapımları olan Avrasya ve Orta Asya tabirleri yerine BÜYÜK ASYA ve TÜRKİSTAN; stratejik coğrafya adlandırmalarıdır.
 38. Orta Doğu, Orta Asya tabirleri İngiltere’nin stratejik mantalitesidir.
 39. Büyük Britanya-Rusya elele, Büyük Oyun (GG) ile TÜRKİSTAN tabirini Orta Asya‘ya dönüştürmüşlerdir. Yeniden BÜYÜK ASYA..Yeniden TÜRKİSTAN.
 40. Orta Asya yerine TÜRKİSTAN, Asya tabiri yerine BÜYÜK ASYA tabirlerini neden kullanmıyoruz? Türkistan ahalisine TÜRK yerine Türki demek?
 41. Hafıza ve Hazinemizdeki Latin ve Arap alfabeleri, Büyük Asya coğrafyasındaki Doğu Medeniyetleri ile yeniden buluşmamızı kolaylaştıracaktır.
 42. Kafkasya (Azerbaycan, İran, Dağıstan Cumh) da Orta Asya-KuzeyDoğu Asya DİLDAŞ HATTI’mızı, Türkiye’ye bağlamaktadır.
 43. DİLGÜCÜ:Orta Asya (Kazak,Özbek,Kırgız,Türkmen,Tacik,Afgan) ve KuzeyDoğu Asya (Japonya,Kore,Moğolistan) DİLDAŞ HATTI’mızdır.
 44. Türkiye Birliği; Afrika’ya da uzanmıştır; Ortadoğu, Afrika ve Asya kıtalarının kesiştiği noktadadır. Avrupa tükenmektedir.
 45.   adlı kişiye yanıt olarak
  Ölçmede Esas:DÜNYA.ölçüsü.. AVRUPA:(-) hasta adam ASYA:(+) yükselen Pasifik&Türkistan AFRİKA:(+) nüfus patlaması AMERİKA:(+)
 46. 2015 en büyüyen 13 ülke listesinde sadece Asya ve Afrika pazarları var. Batı ve Kuzey: (-) Doğu ve Güney (+) AFRASYA ve TÜRKİSTAN çıkışta
 47.   adlı kişiye yanıt olarak
  Doğu Asya ve Orta Asya (Türkistan)’ın kalkınma hızları aynı:%7-8.Türkistan ülkeleri; Çin,Kore,Japonya ile aramızda köprüdür.
 48.   adlı kişiye yanıt olarak
  Orta Asya yerine ASYA tabirinin kullanılması da çok yerinde olmuş. ASYA‘nın bütünlüğünü vurgulayalım yer tayini ise TÜRKİSTAN.
 49. Ticaretin altyapısının yeniden biçimleneceği bir dönemde Türkiye’nin Asya için hayalleri olması gerekiyor. Güven Sak
 50. Avrupa,Amerika,Afrika,Asya ve Avustralya kıtalarındaki 55 ülkede İngilizce resmi dildir.
 51. ABD-AVRUPA-ASYA ATLANTİK’DEN PASİFİKE Hatta; Avrupa’yı İSTANBUL temsil ediyor. YENİ ROMA..3.ROMA..DEVLET-İ ALİ
 52.   adlı kişiye yanıt olarak
  @senolgoka Asya‘ya açılımımız adına hayırlı, kutlu ve bereketli olsun inşallah..Asya-Pasifik Çağı’ndayız artık..
 53. 5A Alman Planı: Aryen, Avrupa, Alman, Acem Kapanı, Asya (Kazakistan, Çin)
 54.  Asya Pasifik Çağı’ndayız artık.Dünyanın merkezi değişti.Yuvarlak Dünya döner ha döner.

  AVRUPA Atlantik Avrupası/İngiltere’sinin kilit noktası idi Ortadoğu. Pasifik Asya‘sının kilit noktası ise AVRASYA’dır.
 55. Ön ve Orta Asya‘nın adıdır Avrasya. Uzak Asya‘nın komşusudur. O halde, ABD; Avrasya üzerinden Çin’e baskı uygulayacaktır.
 56. OBİ’leşmeye başlayan KOBİ’ler; ABİ’leşecekler de..KAPLAN’lık Doğu Asya kalkınmasıdır.. Anadolu’ya özgü olan ise ABİ’likdir..
leventagaoglu
leventagaogluhttps://www.agaoglulevent.com
Düşünür, Araştırmacı Yazar, Şair. 1983 yılından buyana ihracat profesyoneli olarak çalışan Levent Ağaoğlu, 1997-2001 yılları arasında Hong Kong’da yaşadı; yaklaşan Büyük Asya Yüzyılı’nın ayak seslerini duydu hep. İsmail Gaspıralı’nın “Dil’de, Fikir’de; İş’te Birlik” idealinin peşinde koşarak Türk Evi, Düşünce ve İş Ocağı kitap serileri üzerinde çalışıyor; mütefekkir ve müteşebbis gözlem ve birikimlerini yazıya geçiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz


TWITTER

Son Eklenenler