Ana SayfaSöyleşilerBilgelikAnadolu Türkçesinin kaynakları, Prof Dr Mustafa Koç

Anadolu Türkçesinin kaynakları, Prof Dr Mustafa Koç

https://tvnet.com.tr/turk-kahvesi/turk-kahvesi-2172215

@aysebohurler Türk Kahvesi’nde bugün Prof.Dr.Mustafa Koç ile 11:10 da Osmanlı döneminde yazılmış önemli ahlak kitaplarından birisi olan Ahlâk-I Alâ, Aşçı Dede’nin Hatıraları gibi pek çok kitabı ve Anadolu Türkçesinin kaynaklarını da konuşacağız.

@aysebohurler “Muhyî, edebiyat, bilim ve günlük diller arasında dil tercihlerinin değişebildiği imparatorluk kültürünün içinde bir problem olarak gördüğü iletişimsizliği öğrenimi basit bir yapma dille halletme yoluna gider.”

@aysebohurler Muhyî, ürettiği ve adını “Bâleybelen” koyduğu dil için ikinci bir fonksiyon gözetir: Din ve dünya görüşü, hakim anlayışla çeliştiğinde ortaya çıkacak rahatsızlıkları gidermeyi amaçlayan gizleme. Hoşgörünün dilini Prof. Mustafa Koç ile konuşacak, maziye lisan üzerinden bakacağız.

leventagaoglu
leventagaogluhttps://www.agaoglulevent.com
Düşünür, Araştırmacı Yazar, Şair. 1983 yılından buyana ihracat profesyoneli olarak çalışan Levent Ağaoğlu, 1997-2001 yılları arasında Hong Kong’da yaşadı; yaklaşan Büyük Asya Yüzyılı’nın ayak seslerini duydu hep. İsmail Gaspıralı’nın “Dil’de, Fikir’de; İş’te Birlik” idealinin peşinde koşarak Türk Evi, Düşünce ve İş Ocağı kitap serileri üzerinde çalışıyor; mütefekkir ve müteşebbis gözlem ve birikimlerini yazıya geçiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz


TWITTER

Son Eklenenler