Ana SayfaYazılarLiderlikYOLUMUZ HANGİSİ? ESKİ YUNAN, ESKİ TÜRK?

YOLUMUZ HANGİSİ? ESKİ YUNAN, ESKİ TÜRK?

Avrupa başka bir bilimsel bakışa geçmişken, Hasan Âli Yücel Türk eğitim sistemine Yunan felsefesi ve bilim bakışını getirdi. Bu Türkiye’ye ne kaybettirdi?

Çok şey kaybettirdi. Tanzimat’tan itibaren öyle. Aristo kadar çok çevrilmiş adam yoktur.
Bugün biz ne Bacon’u biliyoruz ne de Nef’î’yi. Bacon’un ömrü, hatta yazdığı kitaplar, Batı dünyasını Eflatun ve Aristo’nun felsefesinden kurtarmak üzere planlanmıştır. Eski Yunan’ın felsefesi ve düşünce yönteminden… Eski Yunan’ın düşünce mantalitesinden kurtulamazsanız, İngilizlerin o deneysel bilimine yetişemezsiniz. Bacon, Yunan felsefesini bir kenara koyarak “ne Kudüs ne Atina” diyen adamdır. Deneyselci bilimi ortaya koydu. Aynı zamanda politik olarak çok güçlü bir başbakandı. Francis Bacon 1626 yılında ölmüş. Bir bakıyorsunuz, yıl 1941, Atatürk’ü gömmüşler. Hemen ardından Hasan Âli Yücel geliyor. Yahya Kemal Beyatlı ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu el ele tutuşup “Biz bu işi yapamadık, çünkü eski Yunan’ı bilmiyoruz” diyor. Hasan Âli Yücel ve arkadaşları eski Yunan’ı Türk eğitim sistemine getirip yerleştirdiler.
1940, atom bombasının imal edildiği yıldır. Ve sen romantik bir şekilde eski Yunan’ı okutuyorsun. Gel de ağlama. Kaynak: Dunyabizim.com alev-alatli-cocuklarimiza-dunya-okur-yazarligi-kazandirmaliyiz
YORUM:
O ZAMAN ESKİ YUNAN YERİNE ESKİ TÜRK FELSEFESİNE DÖNMELİYİZ.
  • GERÇEKÇİ
  • AKIL DOLU
  • GÖNÜLDEN
 
KÖKÜMÜZ
  • BİLGE TONYUKUK………. BİLGELİK
  • MATURİDİ…………………...  AKIL
  • YUSUF HAS HACİP……… DEVLET YÖNETİMİ
YOLUMUZ
  • AHMED YESEVİ…………… OD, OCAK
  • HACI BEKTAŞI VELİ……. DERGAH
  • YUNUS EMRE………………. GÖNÜL
leventagaoglu
leventagaogluhttps://www.agaoglulevent.com
Düşünür, Araştırmacı Yazar, Şair. 1983 yılından buyana ihracat profesyoneli olarak çalışan Levent Ağaoğlu, 1997-2001 yılları arasında Hong Kong’da yaşadı; yaklaşan Büyük Asya Yüzyılı’nın ayak seslerini duydu hep. İsmail Gaspıralı’nın “Dil’de, Fikir’de; İş’te Birlik” idealinin peşinde koşarak Türk Evi, Düşünce ve İş Ocağı kitap serileri üzerinde çalışıyor; mütefekkir ve müteşebbis gözlem ve birikimlerini yazıya geçiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz


TWITTER

Son Eklenenler