Yedi Bilgeler

Hristiyanlığın ilk kilisesi Hatay ilimizde bulunan St. Pierre Kilisesi ; İ.S. 29 yılında Antakya’ya gelen Aziz Piyer tarafından kurulur. İnşa edilmiş bir yapı değil, aksine bir mağaradır.

MS 53-56 tarihlerinde misyoner Pavlus tarafından Anadolu’nun Ege bölgesinde ise Hristiyanlığın inşaa edilmiş ilk 7 kilisesi kurulmuştur.

Hristiyanlığın teolojisi Aziz Pavlus tarafından kurulurken, İslamiyetin teolojisini şekillendiren yedi Türk bilgelerimizdir.
1 Ebu Hanife, Irak
2 Yesevi, Kazakistan
3 Maturidi, Özbekistan
4 Hacı Bektaş, İran
5 Yunus, Türkiye
6 Mevlana, Afganistan
7 Hacı Bayram Veli, Türkiye
Yedi Bilgelerimizin mirasına rağmen, Avrupacı ve Arapçı tarikatların yabancılaşmalarına (Masonluk, Eşarilik, Selefilik) nasıl da kapıldığımız ise bir muammadır.

Önceki İçerikMÜTEFEKKİRLER ve ŞEHİRLER
Sonraki İçerikAdana ve Hindistan
leventagaogluhttps://www.agaoglulevent.com
Düşünür, Araştırmacı Yazar, Şair. 1983 yılından buyana ihracat profesyoneli olarak çalışan Levent Ağaoğlu, 1997-2001 yılları arasında Hong Kong’da yaşadı; yaklaşan Büyük Asya Yüzyılı’nın ayak seslerini duydu hep. İsmail Gaspıralı’nın “Dil’de, Fikir’de; İş’te Birlik” idealinin peşinde koşarak Türk Evi, Düşünce ve İş Ocağı kitap serileri üzerinde çalışıyor; mütefekkir ve müteşebbis gözlem ve birikimlerini yazıya geçiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

TWITTER

Son Eklenenler