Yedi Bilgeler

Hristiyanlığın ilk kilisesi Hatay ilimizde bulunan St. Pierre Kilisesi ; İ.S. 29 yılında Antakya’ya gelen Aziz Piyer tarafından kurulur. İnşa edilmiş bir yapı değil, aksine bir mağaradır.

MS 53-56 tarihlerinde misyoner Pavlus tarafından Anadolu’nun Ege bölgesinde ise Hristiyanlığın inşaa edilmiş ilk 7 kilisesi kurulmuştur.

Hristiyanlığın teolojisi Aziz Pavlus tarafından kurulurken, İslamiyetin teolojisini şekillendiren yedi Türk bilgelerimizdir.
1 Ebu Hanife, Irak
2 Yesevi, Kazakistan
3 Maturidi, Özbekistan
4 Hacı Bektaş, İran
5 Yunus, Türkiye
6 Mevlana, Afganistan
7 Hacı Bayram Veli, Türkiye
Yedi Bilgelerimizin mirasına rağmen, Avrupacı ve Arapçı tarikatların yabancılaşmalarına (Masonluk, Eşarilik, Selefilik) nasıl da kapıldığımız ise bir muammadır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
leventagaoglu
leventagaogluhttps://www.agaoglulevent.com
Düşünür, Araştırmacı Yazar, Şair. 1983 yılından buyana ihracat profesyoneli olarak çalışan Levent Ağaoğlu, 1997-2001 yılları arasında Hong Kong’da yaşadı; yaklaşan Büyük Asya Yüzyılı’nın ayak seslerini duydu hep. İsmail Gaspıralı’nın “Dil’de, Fikir’de; İş’te Birlik” idealinin peşinde koşarak Türk Evi, Düşünce ve İş Ocağı kitap serileri üzerinde çalışıyor; mütefekkir ve müteşebbis gözlem ve birikimlerini yazıya geçiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz


TWITTER

Son Eklenenler