Ana SayfaYazılarDış DünyaTürkçe Konuşulan Ülkeler

Türkçe Konuşulan Ülkeler

Türkçe Konuşulan Ülkeler (43)

 1. Afganistan
 2. Almanya
 3. Amerika Birleşik Devletleri
 4. Avustralya
 5. Avusturya
 6. Azerbaycan
 7. Belçika
 8. Bengladeş
 9. Bosna Hersek
 10. Birleşik Krallık
 11. Bulgaristan
 12. Burma
 13. Çin
 14. Danimarka
 15. Fransa
 16. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi
 17. Hindistan
 18. Hollanda
 19. Irak
 20. İran
 21. İsveç
 22. İsviçre
 23. Kazakistan
 24. Kırgızistan
 25. Kosova
 26. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
 27. Lübnan
 28. Macaristan
 29. Makedonya
 30. Moğolistan
 31. Moldova
 32. Özbekistan
 33. Pakistan
 34. Polonya
 35. Romanya
 36. Rusya Federasyonu
 37. Sırbistan
 38. Suriye
 39. Tacikistan
 40. Türkiye
 41. Türkmenistan
 42. Ukrayna
 43. Yunanistan

VI. yüzyılın ikinci yarısından sonra kuzeye, güneye ve önemli ölçüde de batı yönüne göçe başlayan Türk kavimlerinin göçleri sırasında sahip olunan özgün kültür, etkilenişim içinde bulunan diğer kültürlerle zenginleşmiş, ancak anadil olarak konuşulan Türkçe korunmuş ve böylelikle dil çok geniş kıta parçalarına yayılmıştır.

Birleşmiş Milletler’in 1990 yılına ait istatistiklerine göre Türkçe, 165 milyon dolayında kişi tarafından anadil olarak konuşulmaktaydı. Böylelikle dilimiz Çince, Hintçe, İngilizce ve İspanyolcanın arkasından en büyük (yaygın) dil karakterine sahiptir. Nüfus artışının ortalama % 1,5 olduğu varsayılırsa bu sayının artık 180 milyona yaklaşması gerekir. Çincenin, Çin ve Tayvan dışında Güneydoğu Asya ülkelerindeki Çin azınlık tarafından konuşulduğu, Hintçenin yalnızca Hint Yarımadası’nda yayıldığı düşünülürse, Türkçe, İspanyolca ve İngilizce gibi dünyada geniş coğrafyaya yayılmış diller arasında yer alır. Bunlardan ingilizce, Büyük Britanya dışında, Kuzey Amerika kıtasında, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde (ingiliz kökenliler tarafından) ve Avustralya’da anadil olarak konuşulmaktadır.

İspanyolca, İspanya dışında Orta (ABD’nin güneyi dâhil) ve Güney Amerika’da(Brezilya dışında) yayılmıştır. Türkçenin ise Rusya Federasyonu’nun Pasifik kıyılarından başlayıp, Orta Asya, Kafkasya, Anadolu ve Trakya’yı aşıp Orta ve Batı Avrupa’daki Türklerle, ayrıca az sayıda da olsa Kuzey Amerika’ya göç etmiş Türkler tarafından anadil olarak konuşulmakta olduğunu, böylelikle Afrika kıtası ve Güney Asya dışında (değişik yoğunluklarda) tüm Kuzey Yarımküre’ye yayıldığını görüyoruz. Kaynak: Türkçenin Lehçeleri ve Yayıldıkları Coğrafya.

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
leventagaoglu
leventagaogluhttps://www.agaoglulevent.com
Düşünür, Araştırmacı Yazar, Şair. 1983 yılından buyana ihracat profesyoneli olarak çalışan Levent Ağaoğlu, 1997-2001 yılları arasında Hong Kong’da yaşadı; yaklaşan Büyük Asya Yüzyılı’nın ayak seslerini duydu hep. İsmail Gaspıralı’nın “Dil’de, Fikir’de; İş’te Birlik” idealinin peşinde koşarak Türk Evi, Düşünce ve İş Ocağı kitap serileri üzerinde çalışıyor; mütefekkir ve müteşebbis gözlem ve birikimlerini yazıya geçiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz


TWITTER

Son Eklenenler