Ana SayfaYazılarDış DünyaKuşak ve Yol İnisiyatifi

Kuşak ve Yol İnisiyatifi

Kuşak ve yol projesinin (“One Belt, One Road”)  adı İpekyolu idi ve Çin devlet başkanı Xi Jinping adını “Kuşak ve Yol” olarak değiştirdi. Amerika kapitalizmi dünyaya küreselleşme diye sunmuştur. Şimdi de Çin çıkmış tarihi İpekyolu’nun adını “Kuşak ve Yol Projesi” diye değiştirmiş. Bunun kuşağı ne, yolu ne? İpek Yolu’nu Hindistan’ın Baharat Yolu ile birleştirmişler, yapmak istedikleri ise İpekyolu’nu unutturmak. Bunun adı Türk kuşağıdır. Bunun farkında olmamız lazım.

Biz İpekyolunu kullanırken aynı zamanda “Türk kuşağını” kullanmamız lazım.

Çin’in planları da Amerika ve Rusya’nın planları gibidir, masum değildir. Çin’in “Kuşak ve Yol Projesi” ile ilgili yapmak istediği şey bir nevi Marshall Yardımı gibidir, 65 ülke var işin içerisinde. Geçmişte Amerikan gönüllülerinde olduğu gibi şimdi de Çin gönüllüleri çıkacak, onları göreceğiz Çin’in adına konuşacaklar, bunu çok iyi bilmemiz lazım.

Bu konudaki analizler için bkz. Prof Mehmet Akif Okur, “Bir Kuşak, Bir Yol” Projesi’nin Jeopolitiği, Türk Kuşaği ve Uygurlar 265

Harita: 21 bin km uzunluğundaki Çin Seddi

” Çinliler; 21 bin kilometrelik Çin Seddi’nin 4 bin km’sini, bizim atalarımıza karşı örmüştü. Şimdi de Kuşak&Yol projesiyle yeniden 2 bin km’lik işbirliği süreçleri deniyoruz. Pasifik Yüzyılının yükseleni Çin’in attığı her adımı daha derin tahlil etmeliyiz.” Kaynak: Şeref Oğuz.  Çin’de üret Batı’da tüket dönemi bitti 13 Temmuz 2020. Dünya Gazetesi.

İpek Yolu güzergâhı’nın %70’i Türkistan – Türkiye topraklarından geçiyor.

Harita: İpek Yolu Güzergâhı

  • Doğu Türkistan: 1600 km.
  • Kazakistan: 3157 km.
  • Hazar 468 km
  • Azarbeycan 429 km
  • Türkiye 2285 km

Toplam  7939 km

7939/11483: %70

Hint’erlandımızın ana güzergâhı Beş Deniz üzerinden Hint Okyanusu olacak gibi gözüküyor.

Çin’in “içe olabildiğince kapalı, dışa açık” paradoksal yaklaşımı, ifade özgürlüğü ve demokrasiyi reddeden ilkeleri ile İpek Yolu projesi gelecek vaad etmemektedir. Ülkemiz için bir dış ticaret açığı ana kaynağıdır.

ABD-Çin gerilimi bir üçüncü kuvvete fırsat vücuda getirecek görünüyor. En yakın adayın Hindistan olduğunu tahmin ediyorum. (Süleyman Seyfi Öğün)

Hind Okyanusu ülkeleri olan Pakistan&Hindistan, Hindiçini ve Malezya&Endonezya “Baharat Yolu Hattı” kültür ve ticaret etkileşimleri yönünden ülkemiz ile çok daha uyumlu gözükmektedir. Çin’e sadece hammadde satabilmemize karşın, sözkonusu ülkelerin taleplerine son derece uygun bir üretim çeşitliliğimiz ve kültürel yakınlığımız önem arz etmektedir.

Harita: String Of Pearls- İnci Kolyesi Projesi, Bir Kuşak Bir Yol projesinin deniz ayağı

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
leventagaoglu
leventagaogluhttps://www.agaoglulevent.com
Düşünür, Araştırmacı Yazar, Şair. 1983 yılından buyana ihracat profesyoneli olarak çalışan Levent Ağaoğlu, 1997-2001 yılları arasında Hong Kong’da yaşadı; yaklaşan Büyük Asya Yüzyılı’nın ayak seslerini duydu hep. İsmail Gaspıralı’nın “Dil’de, Fikir’de; İş’te Birlik” idealinin peşinde koşarak Türk Evi, Düşünce ve İş Ocağı kitap serileri üzerinde çalışıyor; mütefekkir ve müteşebbis gözlem ve birikimlerini yazıya geçiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz


TWITTER

Son Eklenenler