Ana SayfaYazılarDış DünyaHindistan Seyahati (Tamil Nadu ve Mumbai.. 3-14 Mart 2016) ve Dravit Dilleri

Hindistan Seyahati (Tamil Nadu ve Mumbai.. 3-14 Mart 2016) ve Dravit Dilleri

 

Harita: Ön-Türklerin güney-batı göç yolları

Harita:  Sümerce’den yayılan yazılı diller

Kaynak: Felsefe Atlası; Düşünmenin Mekânları ve Yolları, Elmar Holenstein, Küre Yayınları, Haziran 2015

Harita: İndus Vadisi Kültür bölgesi

 

HİNT DÜNYASI

 1. Hintli: ABD, Afrika (Doğu), HindiÇin, ASEAN
 2. Google CEO: Sundar Pichai, Tamil, 50 milyon dolar/yıl maaş.
 3. ABD: %2 Hintli
 4. Singapur: en çok Tamil
 5. Eyaletler Haritası

DİL

 1. Urduca
 2. Dravit Dilleri (https://global.britannica.com/topic/Dravidian-languages)
 3. Tamilce
 4. Güneş Dil Teorisi
 5. Sümerce-Tamilce ilişkisi
 6. Dil: Sümerce-Tamilce-Dravitçe-Orduca

Hint’erland

 1. Türk,
 2. Tamil,
 3. Tibetli,
 4. Tay,
 5. Türkmen,
 6. Tacik

TAMİLCE-TÜRKÇE

Harita: Dravit Dilleri (Kırmızı alanlar)

 1. Günümüzde, birkaç dil ailesinin geniş, kısmen de kıtalarötesi yayılımının, bitki ıslahı ve hayvan evcilleştirmenin yayılımıyla ilintili olduğu varsayılıyor. İlk ıslah ve evcilleştirmelerin görüldüğü GüneyBatı Asya’daki “Bereketli Hilal” ile Hint-Avrupa, Afrika-Asya (“hamito-semitik”) ve geçici olarak Dravid dillerinin yayılımı arasında bir bağlantı olduğu düşünülüyor.(Felsefe Atlası, s.68)
 2. “Bereketli Hilal” bölgesinden ithal edilen (Hellenistik Bölge) ya da buradan sadece ilham almış (Hint Bölgesi) tek sesli yazılar (Felsefe Atlası, s.72) ,
 3. “Türkçe, sentez oluşturmak için kolay bir dildir. Hiçbir sessiz harf ya da kafa karıştırıcı ikili ünlüler yoktur. Her harfi telaffuz edilmektedir.  Bu nedenle, dünya düzeyinde, Türkçe, bilgisayar konuşma sentezleyicisi için bir rüyanın gerçek olması durumudur.” (Being Digital, 1995 Nicholas Negroponte, Londra,) “Turkish is very simple to synthesize. You pronounce each letter: no silent letters or confusing diphthongs. Therefore, at the world level, Turkish is a dream come true for a computer speech synthesizer.” (Being Digital, Nicholas Negroponte, London, 1995) 
 4. Güney Hindistan’ın günümüzde bilgisayar sektörü için önemi günümüzde birçok kişi tarafından şaşkınlıkla karşılanıyor. Bölgenin entelektüel tarihi kuzey gibi 3000 yıl öncesine dayanmamakla beraber, son ikibin yılda taşıdığı anlamı bilenler, buranın bilimler konusunda günümüzde ulaştığı seviyeye şaşırmayacaktır (Felsefe Atlası, s.100)
 5. Dravida: Ö 2,3, G 4 İndo-Aryanların MÖ 2.binyıldaki gelişlerine dek Güney Asya’daki en yaygın nüfus; günümüzde ağırlıklı olarak Güney Hindistan, Sri Lanka ve Belucistan; Güney Asya’nın kuzeybatısında bitki ıslahı ve hayvanların evcilleştirilmesinin, İndus Vadisindeki Harappa kültürünün ve tartışmalı olsa da- Güneybatı Asya’da Elam ve Sümer kent ve yazı kültürlerinin bilinen en eski  taşıyıcıları (Felsefe Atlası, s. 246)
 6. Harappa: T6,10,11, Ö3, G 1,2. Pencap Pakistan, Harappa ya da İndus (Vadisi) kültürüne adını veren kazı yeri (MÖ4000-MÖ 900). Güney Asya kültürlerinin erken dönem tarihlerinin oluşumu üzerinde büyük etkisi olmuştur. (Felsefe Atlası, s.256)
 7. Tamiller kuzeyde idi.
 8. Türklerle kuzeyde ilişki
 9. Aney: Anne
 10. Aney Aney: Anneanne
 11. Anney-Anne, Tata-Dede, Ammam-Tamam
 12. SPOKEN TAMIL kitabı
 13. Hindistan’da Tamil bölgesindeyim. Bugün müşterimiz eşini ve kızını getirdi.

Kızına tamilcede anne nasıl denir diye ingilizce soru sorduğumda ANEY deyince anneanne nasıl denir diye sordum , bu sefer de ANEY ANEY deyince Tamiller’in Aryenlerin baskısı ile güneye indikleri bilgisi geldi (Kaynak: Orhan Sakin). O zaman demek ki, Tamiller Hindistan’ın kuzeyinde iken bizler de oralarda olduğumuzdan (Akhunlar, Kuşhanlar) demek ki dillerimiz etkileşti.  Tabii aslında etkileşen çok daha fazla şey vardır. Öğrenmemiz, incelememiz lazım. Hindistan’ın kuzeyinde yaşayan Türkler tezine böylece Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’da  yaşayan Türkçe tezini de eklemiş oluyoruz.

Bir de telaffuzlarının Japoncaya benziyor olması konusu var. Konu, Altayca’ya gidiyor. Tamil ve Tai fizyonomileri de benzeş aslında. Her ikisi de minyon tipolojiler; kara renkliler. Tamillerin dili Tai diline de benzer. Taiların da kuzeyden inmiş olmaları ihtimali yüksek. Yeni bulgular ilginç olur. Öğrenmemiz, incelememiz lazım. (Orhan Sakin)

 1. Tamil dilinde anne sözcüğünün bizdekine çok benzer şekilde “annai” olduğunu öğrendiğimden beri bu konu zihnimi çok meşgul ediyor. kuzey hint lehçeleri de değil de neden tamil dilinde bu benzerlik? bütün etimoloji sözlükleri türkçe annenin bebek seslerinden türediğini iddia ediyor ama o zaman neden evrensel bir anne sözcüğü yok, dünyanın her yerinde na na diyorsa bebekler? neden sadece türkçe ve tamilce gibi bir kaç dilde bu benzerlik? annai sözcüğünün tamilceye nereden geldiğini öğrenmezsem çatlayacağım! babürlüler, hindistanda türk egemenliği falan bağlantısı kuracağım ama bunlar hep kuzey hindistanında geçiyor tarihte, güneydeki tamillerle ilgisi yok. tamil müslümanlarının hz. fatma’ya annai fatima dediğini gördüm bi de. kendi ana dillerine de tamil annai diyorlar. http://acikkoyu.blogspot.in/2009/08/anne-sozcugunun-etimolojisi-ustune.html10 Ekim 2014 17:27
 2. Tamillerin, telaffuzları Japoncayı çok andırıyordu.

Demek ki Altay dili.

Altay Dilleri sadece Kuzey’de değil demek ki.

Güneyde de Sümer-Dravit hattı mevcut.

Güney’de Hint Okyanusu dahil dildaşlarımızla tanışalım.

Sümerce ve yayılışı hakkında Felsefe Atlası kitabında yayınlanan haritanın linki.

http://leventagaoglu.blogspot.com.tr/2016/01/tefekkur-medeniyeti-sumerceden-yaylan.html

 1. Batı dillerindeki “anne, ana” karşılığı olan “mama, mater, mutter, mother” sözlerindeki “ma” öntakısında a sesi düşmüştür. AMA ==> MAMA olmuştur. Nitekin sevgi anlamına gelen “amar, amor, amour” sözlerinde “ama” bulunur. Yani asıl sevgi anne sevgisidir, eş veya sevgili sevgisi değil. Demek ki eski şekil olan AMA hem ANA hem MAMA şekillerine dönüşmüş. Hindistan ile Tayland arasında okyanusta Andaman adaları vardır. Bu halk Tamil halkı kadar eski olduğu biliniyor. Onların dili de ilginçtir. Ne Hintçe ne Tai dili.
  Ekteki haritada onların adaları görülüyor. Andaman adında da “aman” bulunuyor. Bu konuyu inceleyeceğim. (Haluk Berkmen)
 2. Sümerce konusunda Türkiye’de bir kamuoyu oluştu. Bu ilgiye Tamilce ve diğer Dravit dillerinin de eklenmesi durumunda, Güneyde Mezopotamya’nın yanısıra, Hint Altkıtası da, Türkistan-Horasan’da mevcut eklemeli Altay Dilleri coğrafyalarına bağlanmış olacaktır. Pasifik Okyanusu (Japonca, Korece) ve Hint Okyanusu (Dravit dilleri) gibi uzaklaştığımız alanlara, dildaşlık bağları ile yakınlaşabileceğiz. Dış dünya ile ilgili çalışmalardan ziyade içe dönük polemikler gündemimizi ve ufkumuzu karartıyor. Güneş Dil Teorisi, Atatürk’ten sonra tamamen rafa kalktı. Onun yerine Yunanca geçti.
 3. http://gizliilimler.tr.gg/Simya-ve-Tamil-Siddharlar.htm
 4. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_territorial_entities_where_Tamil_is_an_official_language
 5. https://en.wikipedia.org/wiki/Ahmad_Hasan_Dani
 6. https://tr.wikipedia.org/wiki/Saim_Ali_Dilemre
 7. Dravidçe, Sümerce ve Türkçe http://www.halukberkmen.net/pdf/276.pdf
 8. The Indus Valley Language http://www.halukberkmen.net/pdf/193.pdf
 9. ON ve OK Damgaları http://www.halukberkmen.net/pdf/155.pdf
 10. The Sumerian Language Doç. Dr. Haluk Berkmen http://www.halukberkmen.net/pdf/271.pdf
 11. The Indus Valley People Doç. Dr. Haluk Berkmen http://www.halukberkmen.net/pdf/369.pdf
 12. The Indus Valley Script Doç. Dr. Haluk Berkmen  http://www.halukberkmen.net/pdf/30.pdf
 13. Kushan Empire Doç. Dr. Haluk Berkmen http://www.halukberkmen.net/pdf/42.pdf
 14. Towards Sümer and Elam Doç. Dr. Haluk Berkmen http://www.halukberkmen.net/pdf/31.pdf

 

leventagaoglu
leventagaogluhttps://www.agaoglulevent.com
Düşünür, Araştırmacı Yazar, Şair. 1983 yılından buyana ihracat profesyoneli olarak çalışan Levent Ağaoğlu, 1997-2001 yılları arasında Hong Kong’da yaşadı; yaklaşan Büyük Asya Yüzyılı’nın ayak seslerini duydu hep. İsmail Gaspıralı’nın “Dil’de, Fikir’de; İş’te Birlik” idealinin peşinde koşarak Türk Evi, Düşünce ve İş Ocağı kitap serileri üzerinde çalışıyor; mütefekkir ve müteşebbis gözlem ve birikimlerini yazıya geçiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz


TWITTER

Son Eklenenler