Ana SayfaBiyografiHakkında Yazılanlar

Hakkında Yazılanlar

Şişe Cam’ın Pasifik bölgesinin başında Levent Ağaoğlu var. Taner’e Hong Kong ziyareti öncesi iki önemli araştırma hazırladı: Pasifik Çağı ve Türkiye başlığında hem Çin pazarını hem de Asya Pasifik pazarını karşılaştırmalı ele aldı.

Çok geniş bir kaynak taramasıyla desteklenmiş araştırmayı üç gündür inceliyorum. Bakan Taner’e de verilen bu raporların bence son derece dikkate alınması gerekiyor. Zira 1988’den beri ihracatçı kimliği ile Şişe Cam’ın bölgeden elde ettiği altın kıymetinde bilgiler içeriyor. Kuru ve kitabi rapordan öte, pratikten gelen gözlemlere yer verilmiş.

Ağaoğlu’nun araştırmasının özü şu; Dünyanın yeni dev pazarı bu bölgede oluşuyor. Burada bir çırpıda 1 milyar dolarlık ihracat yapabiliriz. Akdeniz’in dışına çıkamayan Osmanlı, büyük bir fırsat olan Atlantik çağını kaçırdı. Şimdi Pasifik havzası, henüz bakir ve ihracatçılarımızın akınını bekliyor.
Burada özellikle Kobi’lere büyük imkânlar var. Ortak üretimden Çin pazarında ortaklığa dek işler henüz boş. Ancak burası öylesine kolay bir pazar değil. Romanya ve Azerbaycan’a giden türdeki işadamı istemiyor. Kap kaç burada sökmüyor. Zor fakat asla ihmal edilmeyecek bir pazar zira yarının bizzat kendisi.

Şeref Oğuz, Çin Dersi, Milliyet Gazetesi. 25 Eylül 1997

 

Levent beğefendi,

Allah sizden razı olsun. İlk defa böyle hayırlı bir teşebbüste bulunanla karşılaşıyorum. Hamasi saçmalamalara gerçek millî milliyetçi bir cevap. Sizi canı gönülden kutluyor, cehdü gayretlerinizin devamını diliyorum. Allah size zihin ve natıka gücü ihsan eyleye.

Şaban Teoman Duralı, Prof. 28 Ara 2016 Çar 23:42

 

İşte, Levent Ağaoğlu Kıbrıs simgesi etrafında bir dantel gibi ördüğü bu çalışmasında bir taraftan dinamik bir coğrafya okuması yaparken, diğer taraftan yağmacı Haçlı zihniyetinin kurduğu jeopolitik kıskacı kırmanın şifrelerini araştırıyor, adeta ipuçlarını veriyor. Kıbrıs’ı sembolik olarak merkezine oturttuğu bir yol haritası sunuyor.

Bu ifşa, onun kendine özgü üslubu içinde bazen bir şairin dizelerine dönüşüyor, bazen bir gezginin özenle yerleştirilmiş işaret taşlarına, bazen bir süvarinin keskin kılıcına, bazen de bir dervişin dualarına…

Her cümlesine bir kitap sığacak yoğunluktaki bu eseri, bir solukta okuyacaksınız.

Ahmet Kot. Takdim. Kıbrıs Dünyanın Merkezidir, 2018

 

Şimdi araştırmacı bir yazar bir dostum var. Üniversiteden de arkadaşım çıktı. Tesadüf yeni öğrendim. Sayın Levent Ağaoğlu, hoş geldiniz. Şimdi şu kitabı bir göstereyim ben, hoşuma gitti bu çalışma, elinize sağlık. Kıbrıs Afrin hattı. 1192den 2018’e geliyorsunuz.  

Ardan Zentürk ile Moderatör Gece Programı, 22 Mayıs 2018, Kanal 24

Diğer kitaplarımızın aksine, hakikatte bir “Söyleşi Kitabı” olan ve çok muhterem dostum, araştırmacı-yazar ve düşünür  sayın Levent Ağaoğlu beyefendi ile birlikte hazırladığımız, “Düşünce Sizsiniz”….

İsmail Hakkı AYDIN, Prof.Dr. Medi Magazin Dergisi.28 Ocak 2019

 

Bilge Tonyukuk (646-724), (Bilge Tonyukuk Boyla Bağa Tarkan)

3-17 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleşen UNESCO’nun yürütme kurulu toplantısında, Bilge Tonyukuk abidesinin dikilişinin 1300. yılının anılması kararlaştırılmıştır. Bu vesile ile tarihimizde çok önemli bir yeri olan Bilge Tonyukuk’tan (Esas adı; Bilge Tonyukuk Boyla Bağa Tarkan) söz ederek tanıtmak arzusundayım.
Bu makalemde, özellikle Türk Tarihi ve Tonyukuk konusunda araştırma ve yazıları olan sevgili dostum, yazar Levent Ağaoğlu’ndan alıntı yaptığımı da ifade etmek istiyorum.

İsmail Hakkı AYDIN, Prof. Dr. Türkiye Haber Ajansı. 24 Şubat 2020

 

Levent Ağaoğlu’nun blog’unu her fırsatta inceliyorum.

Tek başına bir enstitü.

Tonyukuk Enstitüsü.

Muhtesem bir hazine değerinde çalışmaları var.

Prof Dr Hikmet Özdemir. 15 Ağustos 2018

 

Şiirde böyle bir üsluba rastlamadım.

Düzyazı için aklıma Yağmur Atsız geliyor.

Kullandığınız kavramlar zihin atlasınızı yansıtıyor.

Müthiş ve muhteşem dizeler.

Sarsıcı…

Annenize ithaf zarif ve çarpıcı.

Sizi seviyorum Sevgili Levent Ağaoğlu.

İyi ki varsınız.

30 Mayıs 2019

Prof Dr Hikmet Özdemir

 

Zihninize sağlık Levent Bey, çok önemli bir konuyu her zamanki vukufunuzla ele almışsınız. Son dönemde “göçebe olimpiyatları” vb adlarla, Türklüğün göçerlikle özdeşleştirilmesi hususları üzerinde dikkatle durmak lazım.

Prof Dr Mehmet Akif Okur. 04 Mayıs 2019

 

Kahramanlarımız Bilge ile Ata şiiri üzerine..

15 Kas 2019 Cum, 02:56

destanı söyledim.
(sesli okudum).
oratoryo olarak anma günlerinde hayal ettim.
dilerim bir gün olur.

15 Kas 2019 13:19
aklımda tutacağım.
belki bir gün bir müzisyen buluruz.
sizde etrafınıza bakının lütfen.

Prof. Hikmet Özdemir 

 

olağandışı bir âlimsiniz. yüce tanrı’dan size sağlık ve huzur dilerim.

Prof. Hikmet Özdemir. 28 Ekim 2020 Çar 20:10

 

Levent Ağaoğlu: Bu incelemeyi ( ihracat-vizyonu-turkiye-merkezli-bolgesel-isbirligi-ve-isbolumu-onerisi) 6 Ağustos 2016’da hazırlamıştım. Raporda BalkanPazar, HazarPazar önerileri de var. Bugünler içinmiş..

Bloğumda yayınlamıştım..

Cihat Yaycı: Okudum efendim. Çok güzel fikirler ve açılımlar içeriyor. Aklınıza ve emeğinize sağlık

Levent Agaoğlu: Estağfurullah efendim. Yegâne öncülüğünüz ile değerlenir inşallah.

Cihat Yaycı: Bunu biz müsaade ederseniz sizin isminizde yayımlayalım

Levent Agaoğlu: Şeref duyarım efendim..

Doç Dr Müstafi Amiral Cihat Yaycı: O şeref bize ait.  [16:45, 13.12.2020]

 

okuduktan sonra zihnimde yansımalar

üç sakin deniz (veya büyük su havzası).

her birine dökülen ırmaklar… akarsular…

etrafta sükunet…

Prof. Dr. Hikmet Özdemir. 21 Ara 2020 Pzt, 16:18

 

 

 

 

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
leventagaoglu
leventagaogluhttps://www.agaoglulevent.com
Düşünür, Araştırmacı Yazar, Şair. 1983 yılından buyana ihracat profesyoneli olarak çalışan Levent Ağaoğlu, 1997-2001 yılları arasında Hong Kong’da yaşadı; yaklaşan Büyük Asya Yüzyılı’nın ayak seslerini duydu hep. İsmail Gaspıralı’nın “Dil’de, Fikir’de; İş’te Birlik” idealinin peşinde koşarak Türk Evi, Düşünce ve İş Ocağı kitap serileri üzerinde çalışıyor; mütefekkir ve müteşebbis gözlem ve birikimlerini yazıya geçiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz


TWITTER

Son Eklenenler