Ana SayfaYazılarDış DünyaÇin ile İslam arasında Türkler

Çin ile İslam arasında Türkler

sözü, Bernard Lewis’e bırakalım.

“Batılılaşma hareketleri bütün başarısızlıkları ve hayal kırıklıklarıyla devam ediyordu ve Türk halkı bir uygarlık buhranına – uzak ve yarı unutulmuş bir zamanda Orta Asyalı atalarının Çin ile İslam arasında bir tereddüt geçirdikten sonra yine Batı şıkkını seçmelerine benzer bir şekilde, yönü itibariyle, tarihlerinde bir dönüm noktasına – gelmişti.” (sayfa 233)
“Türklerin Devrimlerinde giriştikleri esas değişiklik Batılılaşma idi. – Türk halkının 1.000 yıl önce Çin‘den vazgeçip İslamlığa döndükleri zaman başlamış olan Batıya doğru yürüyüşünde diğer bir adım. ” (sayfa 479)
Bernard Lewis, Modern Türkiye’nin Doğuşu, Türk Tarih Kurumu, 1996″
leventagaoglu
leventagaogluhttps://www.agaoglulevent.com
Düşünür, Araştırmacı Yazar, Şair. 1983 yılından buyana ihracat profesyoneli olarak çalışan Levent Ağaoğlu, 1997-2001 yılları arasında Hong Kong’da yaşadı; yaklaşan Büyük Asya Yüzyılı’nın ayak seslerini duydu hep. İsmail Gaspıralı’nın “Dil’de, Fikir’de; İş’te Birlik” idealinin peşinde koşarak Türk Evi, Düşünce ve İş Ocağı kitap serileri üzerinde çalışıyor; mütefekkir ve müteşebbis gözlem ve birikimlerini yazıya geçiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz


TWITTER

Son Eklenenler