Ana SayfaBilgelikBilge’lerBilge Tonyukuk'un Seferleri

Bilge Tonyukuk’un Seferleri

Kaynak: Atlas Dergisi

 

Kaynak: Yazı ekindeki Kaynakça’da belirtilen eserlerden yararlanarak harita tasarlanmıştır. Ana kaynak Tonyukuk Yazıtı’dır.

Bilge Tonyukuk’un Seferleri 693-717…50 yıllık Fetret’in (630-680) ardından gelen Fetihler…

 

Kahraman Bilge Tonyukuk’a Hasretimiz ile..
1 Eylül 2018 Cumartesi

Levent ağaoğlu , 1 Eyl 2018 Cmt, 12:21 tarihinde şunu yazdı:

21-31 Ağustos arasında Çin’de idim.
Ardından Tianjin, Puyang, Dongying’e 1500 km sefer yaptım.

Atam Tonyukuk’un seferler yaptığı Şantung eyaletinde gezindim.

Doğu Yüzü

[1] İki birig ertimiz. [İki] süm[üz b]oldı. Türk budun k[ılınğa]lı Türk kağan olurğalı Şantung balık[k]a taluy ögüzke tegmiş yok ermiş. Kağanıma ötünüp sü iltdim.
[1] İki bin idik. İki ordumuz oldu. Türk milleti kılmalı, Türk kağanı oturalı Şantug şehrine, denize ulaşmış olan yok imiş. Kağanıma arz edip ordu gönderdim.

[2] Şantung balıkka taluy ögüzke tegürtim. Üç otuz balık sıdı. Usın bunda ıtu yurtda yatu kalur erti. Tabğaç kağan yağımız erti. On Ok kağanı yağımız erti.
[2] Şantung şehrine, denize ulaştırdım. Yirmi üç şehir zaptetti. Uykusunu burda terk edip, yurtta yatıp kalırdı. Çin kağanı düşmanımız idi. On Ok kağanı düşmanımız idi.


Dönüşte THY uçağı Pekin’den havalandı ve Tonyukuk’un doğduğu Çugay Dağı semalarının Yun Zhong’un üzerinden geçerek Türkistan üzerinden Türkiye’ye ulaştık.
http://leventagaoglu.blogspot.com/2018/08/tonyukuk-ve-yun-zhong.html

Kahramanlarımızı her an bir vesileyle hissetmek ve anmak sonsuz bir güç veriyor.

Kaynak: Etienne de la Vaissière. Away From The Ötüken: A Geopolitical Approach To The Seventh Century Eastern Türks. https://www.academia.edu/

Filozoflar, bilgeler: Tonyukuk, Farabi, Yusuf Has Hacip, bunlar bizim açımızdan, filozoflar günümüzde eski Yunan mı, eski Türk mü? Yesevi’nin Çoban Ateşleri, Tonyukuk’un seferleridir esas. Beş ülkeye sefer yapmıştır. Çin, Moğolistan, Rusya, Özbekistan, Tacikistan. Yani Özbekistan, Tacikistan’ın ne kadar uzak olduğunu siz biliyorsunuz. Bakın, Çin Denizi Pasifik Okyanusu, orası Moğolistan. Bu bölgede yirmi üç tane şehir var, hepsine Tonyukuk sefer yaptı. Hadi bakalım, burdan yakalayalım, biliyor muyuz? Bu harita bir Fransız akademisyenden aldığım bir haritadır. Bizim profesörlerimiz, akademisyenlerimiz yazıp çiziyorlar mı? Tonyukuk’un zaptettiği yirmi üç şehiri yazıtında yazar. Ben kağanımla birlikte yirmi üç yere sefer yaptım diyor. Erdoğan Ağabey, Yesevi’nin sofra tutmasıdır bu. Sofrasıdır, siz şimdi bize nasıl sofra tuttunuz burada, kahvaltı ikram ettiniz, bu da onun aynısıdır.

Tonyukuk’ta eksik olan nedir?  Kartografya, kronoloji, kaynakça daha yok. Harita yok, zaman dizini yok, akademisyenler sadece harflerle uğraştılar, zemin yok, zaman yok, kaynaklar yok. Kardeşim Bülent Ağaoğlu Allah razı olsun kendisi oturdu… ben Tonyukuk’un Külliyatı’nı çalışan bir insanın. Erdoğan Ağabey nasıl Yeseviyle yatıp kalkıyor, bende Tonyukuk’la yatıp kalkan neden yatıp kalkıyorum, çünkü ilk yazarımız. Ben kimim? Ben yazar olmaya çalışan bir insanım. İlk yazarımız bizim. Yani benim naçizane fikrim, bizim yapabileceğimiz en önemli vazife yazmak. Kadim gecesinin iki anlamı vardır. Güç ve kuvvet, nereden gelir oku, yaz. Bu bize Allah’ın emri. Kaynakçasını yaptı kardeşim 150 kaynaktı. 200’lere doğru uzadı. Biz bunlarla yani haritayla, zaman, zemin, zihin bu üçüyle, bir de çalışmak durumundayız. Bizim üçlümüz bu zaman, zemin, zihin.

KAYNAKÇA:

  • Etienne de la Vaissière. Away From The Ötüken: A Geopolitical Approach To The Seventh Century Eastern Türks. https://www.academia.edu/

 

 

 

 

 

 

 

leventagaoglu
leventagaogluhttps://www.agaoglulevent.com
Düşünür, Araştırmacı Yazar, Şair. 1983 yılından buyana ihracat profesyoneli olarak çalışan Levent Ağaoğlu, 1997-2001 yılları arasında Hong Kong’da yaşadı; yaklaşan Büyük Asya Yüzyılı’nın ayak seslerini duydu hep. İsmail Gaspıralı’nın “Dil’de, Fikir’de; İş’te Birlik” idealinin peşinde koşarak Türk Evi, Düşünce ve İş Ocağı kitap serileri üzerinde çalışıyor; mütefekkir ve müteşebbis gözlem ve birikimlerini yazıya geçiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz


TWITTER

Son Eklenenler